Handmade zrobiło się coraz bardziej popularne z powodu tego, że jest to jeden z tańszych sposobów na posiadanie oryginalnej rzeczy. Jako, że za pasem jesień, a temperatury robią się co raz to niższe warto zaopatrzyć się w ciepłe swetry dobrej jakości. Przeczytaj artykuł, który specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy i zobacz jak łatwo jest wykonać sweter na szydełku.
Sweter na szydełku – krok po kroku
Gdy już opanujemy perfekcyjnie wykonywanie czapek, szalików czy rękawiczek na szydełku kolejnym na liście wyzwaniem jest wyszydełkowanie swetra. Pamiętaj, że jeśli nigdy wcześniej nie miałaś styczności z szydełkowaniem lepiej będzie jak zaczniesz od czegoś prostszego i potem wrócisz do naszego tekstu, dzięki któremu gwarantujemy Ci, że wykonasz świetnej jakości sweter na szydełku. Po pierwsze dokładnie zmierz swoje ciało i spisz wymiary, aby wyszydełkowany sweterek idealnie do Ciebie pasował.
Sweter na szydełku – wzór
Czy masz już wybrany konkretny wzór na sweter? Jeśli nie to przejrzyj internet i poszukiwaniu inspiracji i znajdź coś dla siebie. Następnie zmierz ile szerokości powinna mieć dolna część swetra i wylicz ile potrzebujesz oczek, kolejno zacznij dziergać. Gdy wysokość nad biodrem będzie w okolicach 5 centymetrów zacznij zwężać sweterek, dzięki czemu uzyskasz talię osy.
Sweter na szydełku – ile oczek odjąć na talie?
Zmierz swoją talię, podziel jej obwód na pół i policz różnicę między wymiarem w biodrach i w talii. Następnie sprawdź ilu oczkom odpowiada wynik, który uzyskałaś. Ilość centymetrów od Twoich bioder do talii mówi nam o tym ile rzędów należy rozłożyć na gubienie oczek. Na przykład 90 centymetrów w biodrach – 45 centymetrów tyłu na dole, 60 cm w talii – 30 cm szerokości, 15 cm różnicy oraz 20 cm odległości talii od bioder.
Dopasowanie swetra do biustu
Tyle ile masz centymetrów w biuście musisz odjąć od ilości centymetrów talii, następnie zmierzyć odległość talii od pachy, obliczyć wszystko i szydełkować! Jeżeli chodzi o wykrój pod pachą to należy odjąć oczka na szerokość 5 centymetrów, na przykład ujmując po jednym oczku z każdego brzegu. Następne rzędy nie zmieniają ilości oczek, aż do osiągnięcia odpowiedniej głębokości pachy.
Przód swetra i rękawy
Jeżeli robisz sweter niezapinany wszystko wygląda dokładnie tak jak wyglądało przy szydełkowaniu tyłu. W przypadku kardiganu, podziel tył na pół i wykonuj każdą część tak jak robiłaś tył. W przypadku rękawa zmierz obwód dłoni w najszerszym miejscu oraz obwód całego ramienia. Przy profilowaniu główki rękawa na początku omiń kilka oczek, a kolejno w odpowiedni sposób zwęź cały rękaw. Możesz to robić łukiem lub odejmując cały czas tą samą liczbę oczek. Około 5-7 cm powinno nam zostać w końcowym rzędzie. Kolejno policz ile rzędów zostało poświęconych na wykrój pachy – u nas jest to 20 rzędów. Połowa obwodu główki rękawa ma mieć właśnie taką długość.
Sweter na szydełku – etap końcowy
Na sam koniec pozostają Ci dwie czynności. Pierwsza to połączenie wszystkich części swetra za pomocą szpilek i zaszycie ich za pomocą włóczki. Następnie obrób brzegi sweterka, na pewno będzie się to dużo lepiej prezentować.