szydełko sweter

Jak zrobić sweterek na szydełku?

Szydełkowanie z pewnością jest zajęciem dobrze znanym naszym babciom i prababciom. To właśnie one potrafiły spędzać długie godziny na tym, by przygotować dla ukochanej wnuczki lub ukochanego wnuczka sweterek, parę rękawiczek lub ciepły zimowy szalki. Nie da się ukryć, że obecnie szydełkowanie nieco odeszło w zapomnienie, co jest naprawdę wielką szkodą. Dzięki niemu bowiem w dalszym ciągu możemy wykonywać poszczególne części garderoby, które będą charakteryzowały się przede wszystkim duża dozą oryginalności. Tak więc jak zrobić sweterek na szydełku?

Jak zrobić sweterek na szydełku?- oryginalny i tani sweterek

Nie ukrywajmy, że większość kobiet, które w okresie swojej młodości bacznie obserwowały jak ich mamy i babcie wdzięcznie robiły na szydełku różnorodne ozdoby, rękawice czy sweterki, z pewnością nie raz chciały, wykonać taki własnoręcznie. Warto wiedzieć, że obecnie moda na robienie sweterków na szydełku powraca ze zdwojoną siłą. Jednak wiele pań zastanawia się, czy tego typu ręczne robótki wymagają specjalnych umiejętności, a być może nawet jakiegoś szkolenia. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Robótki na szydełku są niezwykle prostym i pochłaniającym bez granic zajęciem, które bardzo szybko może przerodzić się nawet w pełnowymiarowe hobby. Wykonanie sweterka na szydełku jest z pewnością zajęciem dość czasochłonnym, jednak nie możemy powiedzieć iż jest to również zajęcie skomplikowane.

Jak zrobić sweterek na szydełku?- co będzie potrzebne?

Jako, że obecnie czasy znacznie się zmieniły, z pewnością nie można już oczekiwać, że każda z kobiet w swoim domu będzie posiadała szydełko, a także różnorodne kolory włóczki. W związku z tym, zanim rozpoczniemy proces wytwarzania pięknego i oryginalnego sweterka na szydełku, konieczne będzie udanie się na zakupy. Tak więc, co będzie potrzebne do wykonania sweterka na szydełku? Otóż:

  • oczywistością jest, że pierwszym i najważniejszym przedmiotem będzie samo szydełko
  • niezbędna będzie też drobna włóczka, najlepiej w ulubionym kolorze
  • przyda się również jedna motka nieco większej włóczki, która również możemy dobrać w ulubionym kolorze.
szydełkowanie sweter
szydełkowanie sweter

Jak zrobić sweterek na szydełku?

W pierwszej kolejności należy zająć się wykonaniem przodu swetra, w tym celu niezbędne jest nabranie na szydełko około 120 oczek. Kolejno przerabiamy 8 rzędów tego typu oczek z pomocą ściągacza. Kolejne rzędy, które będą również wyznaczały finalną długość sweterka, dobrze jest przerobić za pomocą ściegu, dokładnie takiego samego jaki wykorzystywany jest do produkcji np. pończoch. Wówczas lewe oczka przerabiamy po stronie lewej, analogicznie prawe oczka po stronie prawej. Kiedy już wstęp jest gotowy, można przejść do kształtowania dekoltu sweterka. Niezbędne będzie więc nabranie około 46 oczek ze strony prawej, które po przerobieniu zostaną zamknięte kolejnymi oczkami w ilości 28. Całość powtarzamy jeszcze raz i dokładnie ten sam proces powtarzamy z oczkami nabranymi po stronie lewej. W podobny sposób wykonujemy przerobienie ramion, skupiając się jedynie na nieparzystych rzędach oczek od 1 do rzędu 13. Po wykonaniu ramion, możemy przejść do tylnej strony sweterka. Potrzebne będzie nabranie 54 oczek, oraz w dalszym ciągu niezbędne jest zastosowanie wspomnianego wcześniej już ściegu. W ten sposób wykonaliśmy zarówno przód sweterka jak i jego tył oraz ukształtowaliśmy dekolt i ramiona. Pozostało wiec namoczyć go w wodzie i pozostawić do wyschnięcia, a następnie zabrać się za zszywanie jego boków. Oczywiście należy zostawić miejsce na rękawy, które wykonuje się w podobnej konfiguracji, co omówiona poprzednio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *