Szydełkowanie nieodłącznie kojarzy nam się z naszymi babciami i prababciami, które w ten właśnie sposób wypełniały sobie wolny czas. Niemniej jednak, by to nie tylko niezwykle kreatywny, ale również i efektywny sposób na spędzanie nudnych wieczorów. Nasze babcie i prababcie potrafiły bowiem na szydełku wyczarować prawdziwe dzieła sztuki. Tworzyły one z rozmachem przepiękne sweterki, szaliki, rękawiczki, a także ciepłe czapki na zimę, jak również i dekoracje na stół. Okazuje się, ze obecnie szydełkowanie z prawdziwym rozmachem ponownie wraca do łask. Modne dodatki do stylizacji wykonane na szydełku z pewnością skutecznie ożywią nawet najnudniejszą stylizację. Tak więc coraz więcej kobiet chce zgłębiać tajniki szydełkowania. Tak więc- jak szydełkować- podstawy!
Jak szydełkować?- co będzie potrzebne do nauki?
Skoro już została podjęta decyzja o tym, że najwyższy czas jest nauczyć się szydełkować, to pierwszą czynnością jaką należy wykonać, to zapoznanie się i zaopatrzenie w listę przedmiotów, które będą do tej nauki niezbędne. Tak więc, jako pierwszą dobrą informację można przekazać to, że do nauki szydełkowania z pewnością nie będzie potrzeba dużo akcesoriów. Niezbędne okazują się:
- zestaw szydełek
- kilka motków włóczki
- notatnik- w którym warto prowadzić dokładne notatki odnośnie najważniejszych informacji, a także wskazówek odnośnie tego, jak szybko można nauczyć szydełkowania.
Niemniej jednak warto wiedzieć, że na kolejnym etapie nauki może przydać się również kilka znaczników oraz igła dziewiarska. Warto kupić je już ze swoim pierwszym szydełkiem, a także i włóczką. Kolejną dobrą informacją powinno być również to, że na swój pierwszy zestaw do szydełkowania z pewnością nie wydamy połowy naszej pensji. Igła i znaczniki kosztują około 3 złote, a za podstawowy zestaw startowy zapłacimy nie więcej niż około 20 złotych. W porównaniu do innych dziedzin tak szerokiej branży jaką jest rękodzieło, szydełkowanie jest bez wątpienia najtańszą z nich.
Jak szydełkować?- podstawy
Szydełkowanie- co zostało już wspomniane- nie jest najtrudniejszą sztuką, której możemy się nauczyć. Tak naprawdę, początkowy etap nauki, który będzie polegał na nauczeniu się podstaw obejmuje trzy, najważniejsze etapy. Zalicza się do nich:
- naukę szydełkowania łańcuszka- to właśnie on pozwoli dłoni na oswojenie się z szydełkiem i wypracowanie odpowiedniego ruchu.
- naukę szydełkowania półsłupków i półsłupków nawijanych- czyli wykonywania dwóch równych rzędów oraz dodawanie i zmniejszanie ich ilości.
- naukę szydełkowania słupków- jest to nic innego jak wykonywanie dwóch równych względem siebie rzędów oraz zmniejszanie i dodawanie ich ilości.

Co więcej, wraz ze zdobywaniem doświadczenia i wprawy, przyda wam się również wiedza odnośnie tego jak zrobić magiczne kółko oraz słupki reliefowe. To właśnie opanowanie tych podstawowych rzeczy pozwoli nam na wykonywanie wielu prac na szydełku i tworzenie maskotek, szalików oraz opasek. Można śmiało powiedzieć, że podstawy szydełkowania można nawet opanować w jeden weekend o ile chcemy przyspieszyć naszą naukę.