Jak samodzielnie wykonać opaskę na szydełku?
Szydełkowanie, pomimo tego, że nie jest najmłodszym hobby, w ostatnich czasach stanowi niekwestionowany hit. Szydełkuje młodzież, dorośli czy seniorzy. Bez względu na płeć. Co więcej, moda korzysta z dobrodziejstw szydełkowania, a jednym z najmodniejszych dodatków jest zrobiona na szydełku opaska na włosy. Jak wykonać ją samodzielnie? Czy potrzeba nam do tego szczególnych umiejętności? Ile czasu nam to zajmie? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!
Wykonanie opaski na szydełku krok po kroku
Już dziś możesz wykonać swoją pierwszą opaskę na szydełku, która doda niezwykłego charakteru każdej Twojej stylizacji.
Najważniejsze w własnoręcznym szydełkowaniu opaski jest wykonanie półsłupków w równych rzędach. Wówczas efekt końcowy wykonanej opaski będzie po prostu doskonały.
Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej włóczki. Opaska przyda się w okresie jesienno – zimowym oraz zimowo – wiosennym, w związku z czym włóczka nie powinna być zbyt cienka. Kolor włóczki zależy już tylko od indywidualnych preferencji i upodobań.
Łańcuszki i półsłupki – klucz do udanej opaski wykonanej na szydełku.
Po pierwsze, należy wykonać łańcuszek składający się z około 14 oczek. Cały łańcuszek powinien mieć długość mniej więcej 10 cm. Oczko wykonujemy narzucając włóczkę na szydełko, następnie tworząc pętelkę początkową. Włóczkę łapiemy haczykiem szydełka i przeciągamy przez pętelkę. Kiedy łańcuszek będzie już gotowy, należy włożyć nasze szydełko w drugie oczko łańcuszka (podczas naszych obliczeń nie uwzględniamy pętelki, która znajduje się na szydełku). Nadrzucamy naszą włóczkę na szydełko. Szydełko przeciągamy wraz z włóczką przez oczko naszego łańcuszka. W ten sposób uzyskaliśmy dwie pętelki. Kolejny krok polega na kolejnym nadrzuceniu włóczki i przeciągnięciu szydełka z włóczką przez obydwie nowo powstałe pętelki. Gotowe! Pierwszy półsłupek mamy zrobiony.
Największą trudność podczas wykonywania opaski może sprawić wykonanie równych rzędów półsłupków. Aby uzyskać zamierzony efekt, kluczowe jest wykonywanie na końcu każdego rzędu oczka zwrotnego. Oczko zwrotne to standardowe oczko łańcuszka, wykonane na końcu rzędu tuż przed obróceniem opaski. Co ważne, jeśli zaczynasz swoją przygodę z szydełkowaniem, powinnaś liczyć ilość półsłupków. W każdym rzędzie ilość półsłupków powinna być identyczna. Aby opaska była okazała, musimy wykonać 74 rzędy półsłupków.
Ostatni, końcowy etap wykonania opaski na szydełku – zszycie
Po zakończeniu pracy nad półsłupkami, nie powinno się odcinać włóczki tuż przy bazie opaski, należy zostawić około 30 cm. W celu zabezpieczenia swojej pracy, należy przeciągnąć włóczkę przez ostatnie oczko opaski.
Aby efektownie zszyć wykonaną bazę w ciekawą opaskę, potrzebna nam będzie igła dziewiarska. Na początku składamy naszą bazę opaski na pół. Tworzymy dwa tzw. charakterystyczne dziubki, wkładając je między siebie, dzięki czemu uzyskamy cztery warstwy opaski. Następnie zszywamy uzyskane warstwy, przechodząc igłą raz od góry a raz od dołu. Czynność powtarzamy do momentu, aż wszystkie warstwy będą ze sobą solidnie złączone. Obróć opaskę na drugą stronę i ciesz się doskonałym efektem swojej pracy!.
Zakończenie – co było potrzebne do wykonania opaski na szydełku i jak długo trwała nasza praca?
By wykonać opaskę na szydełku potrzebowaliśmy:
– odpowiedniej włóczki,
– szydełka,
– igły dziewiarskiej.
Czas, który musimy poświęcić na wykonanie opaski na szydełku zależny jest od posiadanej wprawy i umiejętności. Jeśli jesteśmy początkujący i opaska jest naszą pierwszą przygodą z szydełkiem, czas pracy to około 2-3 godziny. Jeśli jednak posiadamy już doświadczenie i sprawnie operujemy szydełkiem, czas pracy to mniej więcej 1 godzina. Stwórz unikatowy i własnoręczny dodatek jesiennych stylizacji. Do dzieła!.